İğneada Hakkında

Karadeniz kıyısında 20 km uzaklıkta geniş bir kumsala sahip olan İğneada koruma altındaki yedi gölü, zengin doğası oksijen çadırından farksız havası ve bünyesinde sakladığı sürprizlerle yatırımcılar için çok cazip bir belde.

Denizle ormanın kucaklaştığı Batı Karadeniz incisi İğneada sınırları içinde yer alan gölleri, oksijen çadırından farksız havası, leziz balıkları ve kolay ulaşımı ile doğaseverlerin gözbebeği. 20 km. uzunlukta geniş bir kumsala sahip olan İğneada koruma altındaki yedi gölü, zengin doğası ve bünyesinde sakladığı sürprizlerle yatırımcıları kendisine çekiyor.

Şimdi Karadeniz'e, yemyeşil orman denizini geçip sahile yaklaşıyoruz. Evliya Çelebi ünlü Seyahatname'sinin 501. sayfasında Fatih'in akıncılarından İne Atlı Gazi'nin fethettiği bir belde harap, yıkılmış kalesi içinde odunculukla geçinen Rumlar yaşarmış diye yazmış. Bulgaristan sınırına 12 km. uzaklıktaki Kırklareli'ne bağlı İğneada dünden bugüne hem doğasını korumuş hem de villalarla, kooperatiflere kucak açmış.

Yedigöller Milli Parkı ile rekabet edecek güzellikteki bölgede Erikli-Mert-Hamam-Pedina-Saka-Sülüklü ve Ramana isimleriyle anılan yedi göl bulunuyor. Sazan, kızılkanat, kefal, levrek, ilerya gibi balık çeşitlerinin yaşadığı göller koruma altında. 20 km. uzunluğundaki kumsalda yürüyüş yapmak, sezonda denize girmek ise bir başka keyif sayılıyor. MTA tarafından yapılan araştırmada içinde altın zerrecikleri bulunan kumsalda, ekonomik olmadığı gerekçesiyle üretimden vazgeçilmiş. Denizle orman havasını teneffüs ederek yürüyüşe çıkanlar stres atarken aynı kumsalda dalgaların taşıdığı deniz kabuklarını da topluyorlar. Haziran-Eylül ayları arasında çok sayıda ziyaretçinin yaz tatilini geçirdiği İğneada, kış aylarında da haftasonu kentten kaçanların huzur sığınağı olarak kabul ediliyor.

Belediye sahilde 35 dönüm araziyi ağaçlandırıp çevre düzenlemesi yapmış. Pis sular oldukça gelişmiş bir kanalizasyon sistemiyle ormanın iç kesimlerine akıtılınca deniz içme suyu kadar temiz kalmış.

Tipik Karadeniz sahillerinin aksine yaz aylarında sakin ve dalgasız deniz doğal liman olarak kuzey rüzgarlarına kapalı 150 metre sığ denizin yanısıra 3. ve 4. zamanın başlarında çevredeki dağlardan nehirler aracılığıyla gelen alüvyonların Rapana sırtı arası ile Limanköy Platosu'nun önündeki körfez doldurmasıyla bölge bu şekilde göller cennetine dönüşmüş. Yabani hayvanlar ve kuşlar için doğal barınak olan göllerin bir bölümü sazlıklarla kaplı. Özellikle Hamam ve Pedine gölleri Bulgaristan, Rusya, Tuna Nehri deltasından gelen kuğu, yabanördeği gibi göçmen kuşlara evsahipliği yapıyor.

Bulgaristan tarafından gelen tekneleri ilk karşılayan deniz feneri, Liman Baba Türbesi'ni görebilirsiniz. Bulgar hududunu oluşturan üç metre enindeki Rezve Deresi kıyısına kurulu Beğendik Köyü, Atatürk Örnek Köyü olarak yapılmış. İğneada'ya 13 km. uzaklıktaki köy geziniz için Hudut Karakol Komutanlığı'ndan izin gerekiyor.

ULAŞIM

İğneada'ya toplu taşıma aracı olan otobüslerle veya kendi otonuzla gidebilirsiniz.

Toplu taşıma

Berk Turizm & Görkey Turizmin otobüsleri günde 4 veya yazın ek seferler ile 6 sefer düzenlemektedir İstanbul-İğneada arasından. Sabah 07:00 - 09:30 - 13:00 - 15:30 da İstanbul'dan kalkıp takriben 5 saat süren bir yolculuktan sonra İğneada'ya ulaşmaktasınız.

Gidiş istikameti; İstanbul - Silivri - Çorlu - Lüleburgaz - Pınarhisar - Demirköy ve İĞNEADA.

Dönüş hareket saatleride gidiş ile hemen hemen aynı saatlerdedir.

Yazın yoğunluğa göre ek seferler koyularak İğneada - Lüleburgaz - İstanbul (otobandan) arası 4 saat gibi bir sürede ulaşım sağlanmaktadır.

Berk Turizm Telefonları

İğneada : 0 288 6922038

Kırklareli : 0 288 2141886

İstanbul : 0 212 6580165-66

Özel aracınızla

En çok kullanılan istikamet otobandan İstanbul - Saray - Vize - Poyralı - Demirköy ve İğneada.

Otobandan ilk Çerkezköy sapağından giriyorsunuz ve Saraya kadar otobandan daha güzel bir yoldan devam ediyorsunuz. Saray'dan geçip Vize-Poyralı'dan sonra İğneada istikametine sapıyorsunuz. Takriben 3 saat sürüyor.

İstanbul - Lüleburgaz - Poyralı - Demirköy - İğneada

Bu yol diğerine göre sürenizi 30 dk kadar uzatır. Hem 30-40 km daha fazla yol yapmış olursunuz.

Uyarı : Poyralıdan sonra yollar çok dar ve çok virajlıdır. Karaman diye adlandırdığımız Yıldız Dağları'nda ise yollar çok daha tehlikeli bir hal almaktadır. Dikkatli olmanızı öneririz.

Niçin Giderim

Doğa

İğneada Trakya'nın en güzel en doğal köşelerinden biridir, belkide en güzelidir.

İğneada birçok doğal güzelliği içerisinde barindirdiği için doğa severler için cennetten bir köşedir adeta.

Masmavi Denizi, yemyeşil oksijen çadırı Ormanı, ince kum altından sahili, gölleri ve dereleri ile mükemmel bir tatil merkezidir.

Sizde kendinize sakin ve doğal bir tatil cenneti arıyorsunuz ilk adresiniz İğneada olmalı.

Güzel bir tatil

Masmavi Karadenizi ve 20 km kadar uzunluğundaki ince kumdan oluşan sahili ile yaz tatilleri için vazgeçilmez bir yerdir İğneada. Haziran ayında başlayan tatil sezonu Eylül ayına kadar sürmektedir.

Dinlenmek

Masmavi Denizi, yemyeşil oksijen çadırı Ormanı, ince kum altından sahili, gölleri ve dereleri ile doğa ile başbaşa kalmak istiyorsanız İğneada sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

Av

Ormanda yabanı hayvan avı kış turizminin vazgeçilmez unsurudur.

Orman avı dışında deniz, göl ve derelerde balık avlamanızda mümkündür.

Karadenizi, 5 adet gölü ve sayısını bilmediğim kadar deresiyle tam bir balık av merkezidir.

WhatsApp ile iletişime geç